Mindenki egyaránt vehet,
Ha majd a jognak asztalánál
Mind egyaránt foglal helyet,
Ha majd a szellem napvilága
Ragyog minden ház ablakán:
Akkor mondhatjuk, hogy megálljunk,
Mert itt van már a Kánaán!
Egyik kedvenc alapvetésem, amire már sokszor hivatkoztam, az, ami a Megatrendek-ből kiolvasható: egyre kevesebbet fogunk dolgozni (munkán a hagyományos bérmunkát értve), a csökkenő növekedési ütem mellett viszont gyorsul a fejlődés.
Utópisztikus, de ugyanakkor szerintem nem utópia, hogy a robotok, a mesterséges intelligencia lényegében feleslegessé teszik a hagyományos bérmunkát. Ennek több következménye lehet.
A képlet - tiszta. Ahogy körbenézek a lakásban, kevés olyan dolog van, amit valóban, ne lehetne így előállítani. Verem a számítógépet, lezártam a TV-t, igaz, még nincs olyan intelligens hűtőm, mely figyelné a készletet, s automatikusan leadná a rendelést - de robot irányítja a metrót, robot tud tőzsdei ügyleteket lebonyolítani - szóval, elképzelhető. Ami biztos: a dolgok ebbe az irányba haladnak. Maga a Kánaán, megoldódnak a problémáink, bármikor lecseréltetem a PC-met egy modernebbre, nem gond bárhonnan bármit rendelnem, bárhova eljutnom. S mivel mindenki be tud szerezni egy mindentudó gépet - elveszti a jelentőségét, hogy kinek van tőkéje, kinek nincs - s lám, itt is van a kommunizmus, mindenki élheti kedvére a világát...
Ilyen egyszerű lenne?
Ameddig az én képzetem terjed - tán igen. Mert minek kellene egy saját repülőgép, ha Uber alapon szinte bármikor, bárhova eljuthatok?.... de tényleg, miért ne lehetne, ha azt szeretnék? Nagy házat szeretnék, úszómedencével, milyen jó lenne így kezdeni a napot. A robotok pedig majd takarítanak. S milyen jó is lenne egy saját vitorlás - mégis csak más, ha az ember a sajátjával hajókázik a horvát szigetek között. Vagy akkor már legyen egy nagyobb hajó, hogy bejárhassam az egész Földközi tengert? Nem is tudom...még meg kell gondolnom, hogy mit is kezdjek a szabim alatt... de hát jó ég, ebben a szituban nem is kell dolgoznom, állandóan szabin leszek!
Ekkora kosárra - még várni kell. Nem tudom, mikor lesz a dolognak realitása - de az látható, hogy nagyon sok baloldali nem látja ezt a folyamatot, s nem is érti - pl. van, aki csak, korszerű luddistaként, a tőke gonoszkodását, a kizsákmányolás fokozódását, annak eszközét látja a műszaki fejlődésben.
Játszunk el a gondolattal, hogy egy ilyen Kánaánban élünk. Megszűnik a szegénység - a robotok teljesítik a kívánságainkat. Funkcióját veszti a pénz, hiszen nem lesz szükség cserére. Megszűnik a magántulajdon, mint tőke - hiszen bárki bármihez hozzájuthat. Megszűnik a - vulgármarxisták szerinti - kizsákmányolás, hiszen ha a tőkés nem tudja elsajátítani a többlet-munkát, akkor kizsákmányolás sincs.
Nem kell robotolnunk, tetszés szerint tölthetjük el az időnket, sportolásra, opera-hallgatásra, új- és még újabb dolgok kitalálására, kifejlesztésére. A legnagyobb vita azon folyik, hogyan szabályozzuk az időjárást - éppen legyen-e eső, amikor gyerekünk iskolai ünnepélye van vagy sem. Még álmodozni is jó ilyesmiről.
Kinek mit jelent a bőség kosara?
A Világbank sikerként említi, hogy 2015-ben az emberiség már csak 9,6 százaléka, 702 millió ember él mélyszegénységben, ami kb. havi 16 eFt alatti szintet jelent.
Magyarországon a minimálbér 105 eFt (2015), a szegénységi küszöb (egy egyszemélyes háztatartásban) 68 eFt/hó, a létminimum 1 fogyasztási egységre 87 eFt (2014). A szegénységi A bruttó átlagbér 240 e Ft körül van.
Piketty szerint a világ össz-jövedelme cca. 235 eFt/fő/hó (2012), ami közel van a hazai egy főre jutó GDP értéklhez (270 eFt/fő/hó 2015-ben.) illetve a bruttó átlagkeresethez.
A friss Nobel díjas Deaton szerint az USA-ban évi 75 e USD az a határ, ami maximalizálja az emberek boldogság érzetét (nominálisan 3,5, ha fele vásárlóerő paritást feltételezek, akkor M-on havi 1,75 mFt/hó jav: 900 ezer jövedelmet jelent.)
Tudom, ezek nem feltétlenül összemérhető adatok - de jelzésnek mindenképpen jók. Egyrészt bizonyítják, hogy az emberiség már ma is képes lenne megszüntetni legalább a mélyszegénységet - de komoly kérdést vetnek fel: mikor jön el az az idő, amikor "mindenki egyaránt vehet"? Azért szerepelnek Deaton adatai, mert jól tudjuk, hogy ma a legnagyobb ösztönző erőnek azt tartják embertársaink, ha holnap jobban élhetünk, mint ma. Ha mélyebbre ásunk, módosul a kép: