Egy baloldali úgy gondolja, hogy a baloldaliság- több más mellett, vagy éppen azok eredőjeként - a haladást, fejlődést jelenti.
Egy baloldali úgy gondolja, hogy a baloldaliság- több más mellett, vagy éppen azok eredőjeként - a haladást, fejlődést jelenti.
Konzervatív, liberális polgártársaimmal együtt magam is fontosnak gondolom az esélyegyenlőséget, az igazságosságra való törekvést, s azt a társadalmat tartom fejlettebbnek, mely biztosítja a jól-létet, mely közelebb visz minket a "közjóhoz", vagyis egy olyan irányba halad, melyben hosszú távon is fenntartható a gazdaság, a társadalmi kohézió, a kultúra és a környezetünk is.
De önmagában azt, hogy "baloldaliság" - még nem tartom feltétlen értéknek, pontosabban nem tartok mindent feltétlen értéknek, amit megfogalmaznak a baloldalon.
Kétségtelen érdeme a baloldalnak, hogy a legkövetkezetesebben harcolt az általános és titkos választásokért, a tőke kizárólagossága ellen - de a 20. század végére sok tekintetben retrográddá vált. Például a tőke és a munka világa egyaránt arra késztette a kormányokat, hogy támogassák a növekedést - ami egyrészt hozzájárult az államok eladósodásához, így a pénztőke szerepének a növekedéséhez is, másrészt a növekedés-fétis miatt háttérbe szorultak a környezetvédelem és a társadalom kevésbé anyagi, un. minőségi kérdései. S érthető, ha a szakszervezetek harcolnak a munkahelyek védelméért - de ki figyeljen a társadalom leszakadtjaira, akiknek még munkájuk sincs? Átérzem a bányászok helyzetét, amikor könnyeiket törölgetik, mert nem hogy csak a munkahelyük, de egy szakma is kihalt egész Britanniában. S megértem, hogy akár radikálisan is tenni kell az igazságtalanságok felszámolásáért, a szegénység felszámolásáért - de ezen nem segítene, ha veszteséges, a környezetre is káros bányákat művelnének tovább. Azzal csak más falakat tartanánk meg.
Re: Bányavilág