Egy komoly kritikát kaptam korábbi írásomra: a képviselet kérdése hiányzik, az, hogy a pártokból hogy nem lesznek elitpártok, hogy tudják a pártok alsóbb szintjei visszavenni a hatalmat, és az országos politikába becsatornázni így a tömegeket.
Ha így van, akkor újra nekiugrom.
Egy komoly kritikát kaptam korábbi írásomra: a képviselet kérdése hiányzik, az, hogy a pártokból hogy nem lesznek elitpártok, hogy tudják a pártok alsóbb szintjei visszavenni a hatalmat, és az országos politikába becsatornázni így a tömegeket.
Ha így van, akkor újra nekiugrom.
Alapvetőnek tartom, hogy ne alakulhassanak ki oligarchikus pártok, melyek kisajátítják a politikát, az államot, a gazdaságot.
Azt azért meg kell jegyeznem: a mostani ellenzéknek esélye sincs arra, hogy egy akkora (vagy olyan erős) pártot alakíthatna ki - mely azután oligarchikussá válhatna. Mindez azonban nem jelenti, hogy ha a jövendő rendszerről gondolkodunk, ne építsünk be gátakat, hogy ilyesminek még az esélye se legyen meg.
Ehhez szükséges, ami a tanulmányban is szerepel: pártfinanszírozás, politikusok átláthatósága, listás választási rendszer - s amiket még javasoltam, illetve javaslok
- átfogó, így hosszú ideig tartó program egy olyan, egészséges társadalom kialakítására, melyben a társadalmi/politikai kérdések nem zéró összegű játszmaként eszkalálódnak (Hankiss nyomán: http://geo.nolblog.huhttp://geo2.blog.hu/media/image/2015-10-27/8248066/. )
- társadalmi kohézió javítása a gazdag-szegény, város-vidék, ember-ember közti feszültségek kezelésére (mivel ez a két pont időigényes, elkülönítve kezelem a rövid távú, alapvetően intézményes megoldásoktól)
- a demokráciát - meg kell tanulni. Ez időigényes, de nem megkerülhető, módszerként pedig az alulról felmenő rendszerű önigazgatást és regionalitást tartom szükségesnek, a szubszidiaritást.
- erősíteni kell a hatalommegosztás intézményeit és a civil/szakmai kontrollt: álságos nemzeti konzultációk helyett a deliberatív módszerek alkalmazását, a közösségi tervezést, szakmai kerekasztalok és kontroll-intézmények létrehozását-erősítését.
- az országos egyéni választókerületek megszüntetését: a képviselők ebben az esetben a közjó helyett a helyi parciális érdekek kijárói, ezzel a pártelit kiszolgáltatottjaivá is válnak a kölcsönös szívességek, támogatások rendszerének kialakulása miatt (ismétlem: a helyi érdekeket az önkormányzatok, régiók szintjén kell érvényesíteni.)
- átlátható tett vagyoni és cégkapcsolati rendszer - minden állampolgár számára
- új politikai erők kialakulásának támogatása a bejutási küszöb csökkentésével, "inkubátor házak" az új kezdeményezéseknek (politikai és NGO)
- NGO státusz újragondolását, hogy csak a valós szervezetek juthassanak az SZJA 1 %-hoz
- a választási eredmények nagyobb legitimációja érdekében - belga mintára - kötelező részvétel a választásokon
- pártok alapszabályainak kötelező minősítése a "Demokratikus képviseleti tanács" (ld. tanulmány) által